Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Jak zmierzyć twardość wody?

By on Sty 22, 2018 in |

Pytania i odpowiedziJak zmierzyć twardość wody?
Feliks zapytał 1 rok temu

Chciałbym zmierzyć twardość wody, ale nie wiem jak się za to zabrać. Jaki tester powinienem kupić? Widziałem, że są testery w różnych skalach, ale nie wiem która jest najbardziej dokładna. Może jest jakiś elektroniczny tester twardości wody? Tak by było najwygodniej dla mnie.

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 1 rok temu

Przy badaniu twardości wody najczęściej stosuje się skalę niemiecką oraz francuską. Stopień twardości wody możemy zmierzyć na kilka sposobów:

Pierwszym z nich jest oddanie próbki wody do badania w profesjonalnym laboratorium. Może to być sanepid lub firma zajmująca się analizą wody oraz doborem urządzeń filtracyjnych. W takich miejscach bada się właściwości fizykochemiczne wody.

Drugim sposobem jest paskowy tester twardości wody. Ta metoda pozwala na samodzielne przeprowadzenie badania. Jest to szybki sposób na pozyskanie wyniku, jednak mało dokładny.
Wystarczy zanurzyć pasek w badanej wodzie. Po kilkunastu sekundach pasek zmieni kolor. Następnie wystarczy tylko porównać kolor ze skalą zamieszczoną na opakowaniu. To właśnie barwa paska świadczy o poziomie twardości wody.

Ostatni sposób na samodzielne sprawdzenie twardości wody z naszego kranu to kropelkowy tester twardości wody. Jest uznawany za najdokładniejszą metodę pomiaru w domowym zaciszu. Po zakupie takiego testera twardości wody wystarczy wlać do pojemniczka próbkę surowej wody. Następnie do próbki dodajemy powoli kolejne kropelki testera do momentu aż próbka wody zmieni kolor z zielonego na czerwony. Ilość dozowanych kropli przekłada się według skali na stopień twardości wody. Najlepiej wybierać kropelkowe testery twardości wody pokazujące wynik w skali francuskiej, ponieważ są uznawane za najdokładniejsze.

Po otrzymaniu wyniku twardości wody można już spokojnie zabierać się za wybór zmiękczacza wody.