Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Czym jest kamień kotłowy?

By on Cze 19, 2018 in |

Pytania i odpowiedziCzym jest kamień kotłowy?
Marek zapytał 10 miesięcy temu

Czym tak naprawdę jest ten kamień kotłowy? Gdzieś wyczytałem, że to są minerały z wody. Jeżeli tak, to czy jak je usuniemy to woda nie będzie dystylowana?

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Specjalistyczna definicja kamienia kotłowego mówi, że jest to warstwa osadu powstająca poprzez wytrącanie się z wody węglanu wapnia i magnezu. Powstaje, kiedy dochodzi do termicznego rozkładu wodorowęglanów obecnych w wodzie.

Kamień kotłowy powstaje tam, gdzie przepływa twarda woda. Jeśli dodatkowo jest podgrzewana, osad będzie jeszcze większy. Można go znaleźć między innymi na dnie czajnika, w rurach lub właśnie w kotłach grzewczych (stąd taka nazwa).

Kamień kotłowy, który znajduje się na przykład na dnie czajnika, nie jest groźny dla zdrowia, jednak niesie ze sobą wiele strat w gospodarstwie domowym. Właśnie z tego powodu warto go usuwać.

Woda destylowana to z kolei ciecz pozbawiona soli minerałnych i większości zanieczyszczeń na drodze destylacji. Cały proces polega na doprowadzeniu wody do wrzenia w destylatorze, a następnie jej odparowania. Para wodna kondensowana jest w chłodnicy do momentu uzyskania stanu ciekłego. Za pośrednictwem kontaktu pary wodnej z powietrzem mogą się do niej dostawać różne zanieczyszczenia (alkohole, lotne zanieczyszczenia organiczne, dwutlenek węgla). Woda destylowana nie ma nic wspólnego z wodą zmiękczaną. Po procesie zmiękczania nie ma szans na powstanie wody destylowanej.

Nie trzeba zmiękczać wody całkowicie. Można dostosować ilość wapnia i magnezu w wodzie. Oprócz wapnia i magnezu w uzdatnianej cieczy pozostaje całe mnóstwo innych minerałów.