Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Twarda woda

Za twardość wody odpowiadają przede wszystkim związki wapnia i magnezu. Ilość tych soli podaje się najczęściej w jednostce ppm (ilość cząsteczek w milionie cząsteczek roztworu). Jednostką międzynarodową jest milimol (mmol) na 1 litr.

Wyróżnia się dwa rodzaje twardości wody:

 • Twardość ogólna (węglanowa + niewęglonowa) – odpowiadają za nią przede wszystkim związki wapnia i magnezu. Zgodnie z tą twardością programuje się zmiękczacz wody. Wartość twardości ogólnej można zmierzyć samemu używając testu kropelkowego lub zadzwonić do wodociągów miejskich.
 • Twardość przemijająca (węglanowa) – pochodzi od stężenia soli wapnia i magnezu. Ulega wytrąceniu w czasie podgrzewania wody. Twardość węglanowa zmienia się w zależności od odczynu wody.

W różnych regionach geograficznych problem twardej wody występuje na różną skalę. Na przykład Finowie myją się w bardzo miękkiej wodzie pochodzenia polodowcowego, a Gruzini – w bardzo twardej. Jeśli chodzi o Polskę, większość polskich domostw boryka się z twardą wodą.

Mapa twardości wody w Polsce, stan na 2014 r.:

Mapa twardości wody w Polsce

Mapa przedstawia przybliżone wartości zmierzone na wyjściu z wodociągów miejskich. Woda w domu jest zazwyczaj bardziej twarda.

Poziom twardości wody możemy sprawdzić:

 • W laboratorium terenowym bądź w stacji sanitarno-epidemiologicznej
 • Skorzystać z usług firm zajmujących się sprzedażą filtrów wody
 • Użyć testera paskowego lub dokładniejszego testera kropelkowego

Skala twardości w stopniach niemieckich:

 • 0-4 dH – woda bardzo miękka
 • 5-8 dH – woda miękka
 • 9-12 dH – woda średnio twarda
 • 13-18 dH – woda twarda
 • 19 i więcej – woda bardzo twarda

Powyżej twardości 10 dH woda kwalifikuje się do zmiękczania w celu ochrony instalacji wodnej, armatury oraz sprzętu AGD. Najczęściej kupowany zmiękczacz wody w Polsce to Ecoperla Slimline CS 30.

Poznaj negatywne skutki twardej wody


 • Twarda woda zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych i środków czystości

Wykres straty energii do grubości osadu wapniowego

Kamień kotłowy jest 20 razy gorszym przewodnikiem ciepła niż stal. Powoduje to olbrzymie straty energii w systemach centralnego ogrzewania. Warstwa wapiennego osadu o grubości zaledwie 3 mm może spowodować straty energii sięgające nawet do około 30%.

Wykres sraty mydła w zależności od twardości wody

Twarda woda wymaga stosowania większych ilości mydła, gdyż powoduje wytrącenie trudno rozpuszczalnych soli kwasów tłuszczowych i metali odpowiedzialnych za twardość wody. Mydła syntetyczne, mydła w płynie i żele do mycia są niewrażliwe na obecność w wodzie rozpuszczalnych soli.

 • Twarda woda wysusza skórę i niszczy włosy
Sucha skóra

Mycie w twardej wodzie powoduje wysuszenie skóry. Właściwości te nie są pomocne w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Obecność soli magnezowych i wapniowych w wodzie do mycia powoduje podrażnienie gruczołów łojowych i w efekcie wzmożone wydzielanie sebum.

Zniszczone włosy

Włosy po myciu w twardej wodzie trudno się układają, są pozbawione blasku i miękkości, a skóra głowy zostaje podrażniona. Każdy stan zapalny na skórze może powodować wypadanie włosów, z reguły tzw. wypadanie rozlane, czyli równomierne – obejmujące całą głowę.

 • Osad, który wytrąca się w trakcie podgrzewania wody niszczy bojlery i pralki
Zepsuty bojler

W zakamienionym bojlerze praca termostatu jest nieprawidłowa. Bojler włącza się częściej i gromadzi mniej wody. W systemach centralnego ogrzewania nagłe odpryski kamienia mogą doprowadzić do przegrzania wody, a nawet do wybuchu kotła.

Zepsuta pralka

Chropowaty osad mineralny skutkuje wczesnymi awariami oraz krótszym życiem sprzętu domowego (pralki, zmywarki itp.). Twarda woda zmniejsza wydajność środków piorących, co wiąże się z koniecznością dodania większej ilości detergentów.

 • Kamień kotłowy powoduje straty energii cieplnej oraz osadza się w rurach instalacji wodnej
Strata ciepła

Twarda woda powoduje straty energii cieplnej, trzeba dostarczyć więcej energii, by ogrzać taką samą porcję cieczy, niż wtedy, gdy kamień kotłowy nie występuje. Lokalne niedogrzania (lub przegrzania), mogą spowodować awarię instalacji grzewczej.

Skorodowane rury

Wiązanie jonów m.in. wapnia i magnezu w dłuższej perspektywie powoduje zatkanie się rur (średnica staje się coraz mniejsza, a w końcu następuje całkowita blokada przepływu), a złogi kamienia stanowią idealne środowisko rozwoju dla różnych bakterii (m.in. Legionella).

 

Zobacz co daje miękka woda


 • Zapomnij o szorowaniu kabiny prysznicowej i baterii w łazience i w kuchni

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Miękka woda eliminuje problem gromadzeniu się brudu, zacieków wodnych, plam, osadów, resztek mydła. Zapomnij o białym nalocie na szybach w kabinie prysznicowej. Nie trać czasu na sprzątanie łazienki i nie wydawaj pieniędzy na kupowanie środków chemicznych.

Czyszczenie baterii zlewowej

Twarda woda działa na armaturę nie tylko zewnętrznie, ale także w sposób, którego nie widać na pierwszy rzut oka. W bateriach umywalkowych czy wannowych stosowane są perlatory z metalowymi sitkami, na których bardzo szybko osadza się kamień ograniczając przepływ wody.

 • Rozsmakuj się w gorących napojach bez kamienia i osadów
Kobieta pije herbatę

Twardość wody ma niekorzystny wpływ na smak, zapach i wartości odżywcze dań i napojów. Powoduje ona tworzenie się warstwy węglanu wapnia na powierzchni herbaty. Oleista powłoka nie tylko psuje walory estetyczne napoju, ale także ma duży wpływ na jego intensywność.

Kawa z ekspresu

Twarda woda zmniejsza intensywność kawy pozbawiając ją smaku i aromatu. Sole przenikają do napoju, psując jego smak nadmierną goryczą. Miękka woda pozwala na uzyskanie delikatnej i puszystej piany w kawie bez dodatków w postaci drobinek kamienia i osadów.

 • Zadbaj o sprzęt AGD i pozbądź się zacieków na naczyniach bez używania tabletek do zmywarki
Ekspres do kawy

Twarda lub bardzo twarda woda powoduje szybkie tworzenie się kamienia w ekspresie. Im wyższy stopień twardości wody do parzenia kawy, tym częściej należy usuwać kamień z urządzenia. Długa eksploatacja ekspresu i twarda woda nie idą ze sobą w parze.

Czyste naczynia

Przy miękkiej wodzie nie musisz używać soli do zmywarki, ani dodatkowych nabłyszczaczy do naczyń. Wytrącający się kamień kotłowy powoduje smugi oraz zacieki na naczyniach. Za problem matowych szklanek również odpowiada twarda woda.

 • Miękka woda wspomaga regenerację skóry i zwiększa objętość włosów
Mycie twarzy

Mycie w twardej wodzie narusza barierę wodno-lipidową naskórka, co skutkuje przesuszeniem, szorstkością, a nawet podrażnieniem skóry. Szczególny kłopot stanowi to dla skóry wrażliwej lub skłonnej do alergii. Miękka woda pomaga w odbudowaniu naturalnej warstwy ochronnej skóry.

Mycie włosów

Dzięki miękkiej wodzie włosy odzyskują swój naturalny blask, objętość, gładkość. Twardą woda zawierającą duże ilości soli wapniowych źle płucze włosy. Mimo nakładania odżywek i masek, włosy gorzej się układają, stają się szorstkie i sztywne.

 • Odpocznij zamiast sprzątać łazienkę, na własnej skórze poczuj delikatność tkaniny wyjętej prosto z prania
Relaks w wannie

Sprzątanie zacieków i osadów w łazience to syzyfowa praca. Lepiej poświęcić wolny czas na odpoczynek. Poczuj prawdziwy relaks rozkoszując się kąpielą w miękkiej wodzie. Zapomnij o spiętej, podrażnionej i zmęczonej skórze. Dbanie o cerę nigdy nie było takie łatwe.

Dziecko leży na ręcznikach

Ubrania po praniu w twardej wodzie wyglądają na pomięte, są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Rozpuszczone w twardej wodzie sole tworzą w reakcji ze środkami piorącymi różnego rodzaju związki, które nie mają zdolności usuwania brudu i są przyczyną strat środka piorącego.

 • Oszczędzaj na ogrzewaniu, eksploatacji sprzętu AGD, detergentach, kosmetykach
Oszczędzanie ciepła

Wydatki na ogrzewanie stanowią dużą część kosztów życia w domku jednorodzinnym. Zwiększając efektywność kotłów grzewczych (zmiękczając wodę) jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 30% wydatków na ogrzewanie w ciągu roku. Nie marnuj energii cieplnej na rozgrzanie kamienia kotłowego.

Oszczędzanie pieniędzy

Dzięki miękkiej wodzie zmniejszasz zużycie środków piorących, myjących i czyszczących nawet 60%, redukujesz koszty ogrzewania nawet o 30%, zapewniasz ochronę oraz przedłużasz żywotność urządzeń grzewczych i AGD, chronisz swoje zdrowie, które jest bezcenne.