Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Czy filtr narurowy może zastąpić zmiękczacz wody?

By on Cze 19, 2018 in |

Pytania i odpowiedziCzy filtr narurowy może zastąpić zmiękczacz wody?
Henryk zapytał 10 miesięcy temu

Bardzo chciałbym zainstalować zmiękczacz wody, ale w piwnicy nie mam ani miejsca, ani dostępu do kanalizacji. Jedyne co to znajdę 30 cm na instalację filtra narurowego. Czy taki filtr z wkładem zmiękczającym (zainstalowany przed kotłem grzewczym) to dobry pomysł? Czy to coś da?

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Porównując zmiękczacz wody z filtrem narurowym wyposażonym we wkład zmiękczający, wygrana zdecydowanie należy do centralnego zmiękczacza wody. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim duża powierzchnia filtracyjna złoża jonowymiennego i możliwość regeneracji, a więc wieloletnie użytkowanie i o wiele niższe koszty eksploatacji w porównaniu z filtrami zmiękczającymi do montażu na rurach.

Filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi mają małą powierzchnię filtracyjną, a właściwości jonowymienne szybko się wyczerpują. To oznacza częstą wymianę wkładów i dość spore koszty. Mimo wszystko to w Pana sytuacji dobry sposób na choćby minimalną ochronę kotła grzewczego przed twardą wodą. Półśrodki nigdy nie są dostatecznie dobre, jednak czasem jest konieczność ich wykorzystania. Na pewno to lepsze rozwiązanie, niż całkowity brak ochrony kotła.