Twardość wody w poszczególnych województwach Polski

Twardość wody w Polsce

Twardość wody to wskaźnik, który mówi o zawartości jonów wapnia i magnezu w wodzie. Wysoka twardość wody może prowadzić do osadzania się kamienia na sprzętach domowych i naczyniach. Twardość wody w Polsce różni się w zależności od województwa, co jest spowodowane różnorodnością geologiczną kraju. Oto krótki przegląd twardości wody w poszczególnych województwach.

Województwo Dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku twardość wody jest jedną z najwyższych w Polsce. Woda wydobywana jest głównie z głębokich warstw wodonośnych, które są bogate w jony wapnia i magnezu. Średnia twardość wody w tym województwie to około 250-300 mg CaCO₃/l.

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Na Kujawach i w Pomorskiem twardość wody jest nieco niższa niż na Dolnym Śląsku, ale nadal jest dość wysoka. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Województwo Lubelskie

W Lubelskiem twardość wody jest stosunkowo niska, dzięki temu, że woda pochodzi głównie z powierzchniowych zbiorników wodnych. Średnia twardość wody w tym województwie to około 150-200 mg CaCO₃/l.

Województwo Lubuskie

W Lubuskiem twardość wody jest nieco wyższa niż w Lubelskiem, ale nadal jest dość niska. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Województwo Łódzkie

W Łódzkiem twardość wody jest dość wysoka, podobnie jak na Dolnym Śląsku. Średnia twardość wody w tym województwie to około 250-300 mg CaCO₃/l.

Województwo Małopolskie

W Małopolsce twardość wody jest różna w zależności od miejsca. W Krakowie i okolicach twardość wody jest dość wysoka, natomiast w górskich rejonach jest ona zdecydowanie niższa. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Województwo Mazowieckie

W Mazowieckim twardość wody jest średnia w porównaniu do innych województw. W Warszawie twardość wody jest dość wysoka, natomiast na terenach wiejskich jest ona zdecydowanie niższa. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Województwo Opolskie

W Opolskim twardość wody jest jedną z najwyższych w Polsce. Woda wydobywana jest głównie z głębokich warstw wodonośnych, które są bogate w jony wapnia i magnezu. Średnia twardość wody w tym województwie to około 250-300 mg CaCO₃/l.

Województwo Podkarpackie

Na Podkarpaciu twardość wody jest stosunkowo niska, dzięki temu, że woda pochodzi głównie z powierzchniowych zbiorników wodnych. Średnia twardość wody w tym województwie to około 150-200 mg CaCO₃/l.

Województwo Podlaskie

Na Podlasiu twardość wody jest dość niska, podobnie jak na Podkarpaciu. Średnia twardość wody w tym województwie to około 150-200 mg CaCO₃/l.

Województwo Pomorskie

Na Pomorzu twardość wody jest średnia w porównaniu do innych województw. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Województwo Śląskie

Na Śląsku twardość wody jest dość wysoka, podobnie jak na Dolnym Śląsku i w Opolskim. Średnia twardość wody w tym województwie to około 250-300 mg CaCO₃/l.

Województwo Świętokrzyskie

W Świętokrzyskim twardość wody jest dość niska, podobnie jak na Podkarpaciu i Podlasiu. Średnia twardość wody w tym województwie to około 150-200 mg CaCO₃/l.

Województwo Warmińsko-Mazurskie

W Warmińsko-Mazurskim twardość wody jest stosunkowo niska, dzięki temu, że woda pochodzi głównie z powierzchniowych zbiorników wodnych. Średnia twardość wody w tym województwie to około 150-200 mg CaCO₃/l.

Województwo Wielkopolskie

W Wielkopolsce twardość wody jest dość wysoka, podobnie jak na Dolnym Śląsku, w Opolskim i na Śląsku. Średnia twardość wody w tym województwie to około 250-300 mg CaCO₃/l.

Województwo Zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskim twardość wody jest średnia w porównaniu do innych województw. Średnia twardość wody w tym województwie to około 200-250 mg CaCO₃/l.

Twardość wody w Polsce

Podsumowując, twardość wody w Polsce jest różna w zależności od województwa. Woda jest twardsza w Dolnym Śląsku, Opolskim, Wielkopolskim i na Śląsku, podczas gdy jest miększa na Podkarpaciu, Podlasiu, w Świętokrzyskim i Warmińsko-Mazurskim. Jednak nawet w regionach o niskiej twardości wody zawsze warto rozważyć instalację zmiękczacza wody, aby chronić sprzęt domowy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamień.

Zobacz także:

Masz pytanie? Napisz!

5 + 14 =

Nie wiesz co wybrać? Zadzwoń!

Tyle zmiękczaczy wody na rynku, że nie wiesz co wybrać? Nie chcesz przepłacać za drogie kampanie reklamowe zmiękczaczy wody, ale jednocześnie poszukujesz skutecznego rozwiązania? Jestem tutaj, by Ci pomóc! Znajdę dopasowany sprzęt dla Twoich potrzeb.

Telefon: 532 916 941