Po co mi zmiękczacz wody jak woda wodociągowa jest dobra?

Woda wodociągowa i zmiękczacz wody

Woda to niezbędny element naszego codziennego życia. Spożywamy ją, używamy do mycia, gotowania, a także do pracy wielu urządzeń domowych. Jakość wody, z której korzystamy ma zatem kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, komfortu oraz długotrwałego funkcjonowania sprzętów domowych. W tym artykule przyjrzymy się tematowi twardości wody i odpowiemy na pytanie: czy zmiękczacz wody jest nam naprawdę potrzebny, skoro woda wodociągowa jest dobra?

Normy dotyczące twardości wody

Na samym początku warto zrozumieć, co oznacza „twardość wody”. Mówiąc najprościej, twardość wody określa ilość jonów wapnia i magnezu, które są w niej zawarte. Im jest ich więcej, tym woda jest „twardsza”. I chociaż spożywanie takiej wody nie jest szkodliwe dla zdrowia, to może ona powodować wiele problemów w naszym domu.

Zakłady wodociągowe faktycznie dokładają wszelkich starań, by dostarczana przez nie woda była jak najwyższej jakości. Parametry muszą odpowiadać normom określonym przez ministra zdrowia w specjalnym rozporządzeniu. Normy dotyczące twardości wody są jednak dość wysokie i maksymalny dopuszczalny poziom to aż 500 mg CaCO3/dm³. To już jest woda zaliczająca się do bardzo twardych. Co ciekawe, problem wysokiego stopnia twardości wody występuje na terenie całego kraju, niezależnie od regionu.

Wpływ twardej wody na nasze domowe instalacje

Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania wody o takich właściwościach. Niemniej jednak, twarda woda stanowi wyzwanie dla naszych domowych instalacji, kotłów grzewczych, sprzętów AGD. Można nawet powiedzieć, że czyni wiele szkód. Na co konkretnie wpływa twardość wody? Przede wszystkim dochodzi do sporych strat energii. Twarda woda powoduje bowiem tworzenie się kamienia kotłowego, który zdecydowanie obniża sprawność kotłów grzewczych.

Oprócz tego, twarda woda może być przyczyną wielu awarii, na przykład zatkanych rur czy uszkodzonych elementów grzewczych w pralkach czy zmywarkach. Co więcej, przy obecności twardej wody wzrasta zużycie środków czyszczących oraz kosmetyków. Twarda woda bowiem nie pozwala na pełne rozpuszczenie detergentów, co skutkuje koniecznością używania ich większej ilości.

Dlaczego zdecydować się na zmiękczacz wody?

Zważywszy na wszystko, co powiedzieliśmy do tej pory, warto zastanowić się nad zakupem zmiękczacza wody. Od właścicieli tego typu urządzeń słyszę same pochwały i słowa zadowolenia. Nigdy nie spotkałem się z opinią, że zakup zmiękczacza wody to była strata pieniędzy. A przecież korzyści są liczne: zmiękczacz wody przeciwdziała powstawaniu osadów w rurach i na elementach grzewczych, zmniejsza zużycie prądu, przedłuża żywotność sprzętów AGD, a także wpływa na zwiększenie efektywności mycia i zmniejszenie zużycia środków czystości.

Zmiękczacz wody a warunki gwarancyjne kotłów grzewczych

Jako dodatkowy argument mogę napisać, że wielu producentów kotłów grzewczych wymaga od swoich klientów zmiękczania wody w celu utrzymania warunków gwarancyjnych. To tylko pokazuje jak wielki wpływ na stan urządzeń ma twardość wody.

Czy woda wodociągowa jest dobra?

Choć woda wodociągowa jest zgodna z normami, jej twardość może przysporzyć nam wiele problemów. Zmiękczacz wody to rozwiązanie, które z pewnością poprawi jakość naszego życia, chroniąc domowe instalacje, sprzęty AGD i redukując zużycie środków czystości. Jego zakup to inwestycja, która szybko się zwraca, a satysfakcja z użytkowania jest gwarantowana. Pomyśl o tym, zanim zdecydujesz, że woda wodociągowa jest wystarczająco dobra.

Zobacz także:

Masz pytanie? Napisz!

15 + 9 =

Nie wiesz co wybrać? Zadzwoń!

Tyle zmiękczaczy wody na rynku, że nie wiesz co wybrać? Nie chcesz przepłacać za drogie kampanie reklamowe zmiękczaczy wody, ale jednocześnie poszukujesz skutecznego rozwiązania? Jestem tutaj, by Ci pomóc! Znajdę dopasowany sprzęt dla Twoich potrzeb.

Telefon: 532 916 941