Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Jakie są miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody?

By on Lut 15, 2018 in |

Pytania i odpowiedziJakie są miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody?
Paweł zapytał 1 rok temu

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody. Martwię się jednak o wysokie koszty eksploatacji. Zależy nam na oszczędnym urządzeniu. Ile zapłacę za używanie zmiękczacza wody w skali miesiąca?

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 1 rok temu

Miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody są w dużej mierze uzależnione od zużycia wody w danym gospodarstwie. W skali miesiąca użytkownik poniesie koszty zużycia wody oraz soli użytej na regenerację.

Teraz czas na przykład. Załóżmy, że koszt miesięcznej eksploatacji chce obliczyć 4 osobowa rodzina. Mają zmiękczacz wody z 20 litrami żywicy jonowymiennej i twardą wodę na poziomie 321 mg CaCO₃/l. Na podstawie tych danych możemy obliczyć, że regeneracja będzie następowała po przefiltrowaniu 3 – 4 metrów sześciennych wody. Zakładając, że każdy domownik zużywa w ciągu miesiąca około 3 metrów sześciennych wiemy, że zmiękczacz wody w ciągu miesiąca przeprowadzi regenerację złoża trzykrotnie.

Na regenerację zmiękczacz wody tej wielkości zużyje około 120 – 170 litrów wody. Na przykład zmiękczacz wody Ecoperla Toro zużywa około 150 litrów wody na regenerację oraz 2,5 kg soli. W innych modelach zużycie soli może sięgać nawet 4 kilogramów. Tak więc w ciągu miesiąca zmiękczacz wody pobierze od 360 do 510 litrów wody oraz od 7 do 12 kilogramów soli.

Kilogram soli tabletkowanej kosztuje około złotówki (w zależności od sklepu), a więc miesięcznie zapłacimy około 7,5 do 12 złotych. Rachunki za wodę w zależności od regionu kraju mogą wzrosnąć o 5 do 7 złotych. Maksymalny koszt użytkowania zmiękczacza wody nie powinien przekroczyć więc 20 złotych.

Jeśli chodzi o koszty poboru prądu na działanie głowicy sterującej, to są naprawdę znikome i nie obciążą naszej kieszeni. Miesięcznie pewnie nie przekroczą nawet złotówki.

Jeśli chcemy, by nasz zmiękczacz wody kosztował jeszcze mniej, najlepiej wybierać modele ze skróconymi cyklami regeneracji oraz z Ecoperla Perfect System.

W koszty użytkowania zmiękczacza wody powinniśmy wliczyć też coroczny lub dwuletni serwis. Koszt takiej usługi wraz z przejazdem i materiałami to około 150 – 250 złotych. Żywicę jonowymienną wymienia się najczęściej po upływie 7-10 lat.