Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Jak działa zmiękczacz wody?

By on Sty 25, 2018 in |

Pytania i odpowiedziJak działa zmiękczacz wody?
Jacek zapytał 1 rok temu

Jak wygląda działanie domowego zmiękczacza wody? Co to urządzenie w zasadzie robi i jak usuwa twardość wody? Działa jak magnetyzer? Zastanawia mnie też czy taka technologia jest bezpieczna do stosowania w przypadku wody spożywczej?

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 1 rok temu

Zmiękczacze wody przeznaczone do gospodarstw domowych działają na zasadzie wymiany jonowej. Woda przepływając przez złoże jest pozbawiana jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości. Są one wymieniane na neutralne jony sodu. W taki właśnie sposób powstaje miękka woda. Z coraz większą ilością przefiltrowanej wody zmniejsza się zdolność jonowymienna żywicy (coraz bardziej zapełnia się jonami wapnia i magnezu – zaczyna brakować miejsca na przyjmowanie nowych). Z tego powodu złoże w zmiękczaczu wody musi przechodzić okresową regenerację.

Podczas regeneracji wykorzystywany jest roztwór solanki, którym regenerowane jest złoże. Podczas płukania żywica jonowymienna oddaje szkodliwe jony wapnia i magnezu, a na ich miejsce ponownie trafiają neutralne jony sodu. W taki sposób złoże znów jest w pełni gotowe do zmiękczania wody.

Zmiękczacze wody działające w oparciu o wymianę jonową nie mają nic wspólnego z magnetyzerami wody. Po pierwsze, są montowane już na wejściu wody do budynku i dzięki temu zmiękczają ją na cały dom. Magnetyzery wody działają punktowo. Po drugie są o wiele bardziej efektywne. Magnetyzery wody nie usuwają twardości wody – po prostu sprawiają, że osad nie osadza się na danym odcinku rury. Zmiękczacze wody działają kompleksowo, a osad nie ma prawa pozostać na rurach czy urządzeniach AGD, ponieważ woda jest miękka.

Zmiękczacze wody działające w oparciu o wymianę jonową nie szkodzą zdrowiu i można je stosować także do uzdatniania wody spożywczej.