Nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać? Zadzwoń: 882 828 160

Instalować zmiękczacz w domu z przydomową oczyszczalnią ścieków?

By on Sty 15, 2018 in |

Pytania i odpowiedziInstalować zmiękczacz w domu z przydomową oczyszczalnią ścieków?
Natalia zapytał 1 rok temu

Wyczytałam gdzieś ostatnio, że sól stosowana do regeneracji złoża w zmiękczaczach wody może zabijać bakterie w przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy to prawda? Czy w takim razie jestem skazana na twardą wodę? Są jakieś zmiękczacze wody, które można stosować przy POŚ?

1 odpowiedzi
Adam Rozak Personel odpowiedział 1 rok temu

Ogólnie przydomowa oczyszczalnia ścieków nie dyskwalifikuje zastosowania zmiękczacza wody w domu.

Większość producentów POŚ nie ma żadnych wymagań związanych z tą kwestią i pozostawia decyzję użytkownikom. W niektórych przypadkach producent przydomowej oczyszczalni ścieków zaznacza jednak, że nie wolno stosować żadnych urządzeń opartych o wykorzystanie roztworu solanki i wtedy nie pozostaje nam żadne pole do manewru – nie ma szans na instalację zmiękczacza wody. Obecność urządzenia zmiękczającego wodę nie ma żadnego wpływu na działanie POŚ z metodą drenażu rozsączającego, z filtrem piaskowym lub filtrem gruntowo-roślinnym. Większą ostrożność należy zachować przy POŚ ze złożem biologicznym lub komorą osadu czynnego.

Zmiękczacze wody mogą pracować przy większości typów POŚ. Wiele zależy jednak od ilości soli wprowadzanej do układu oraz od wielkości samego układu. Im układ jest większy, a wprowadzenie soli do obiegu mniejsze, tym lepiej. Na ilość soli ma z kolei wpływ stopień twardości wody oraz wielkość urządzenia filtracyjnego (zmiękczacza wody).

Duża ilość roztworu solanki w POŚ może prowadzić do spowolnienia działania bakterii i wolniejszy rozkład ścieków. Sól jednak nie zabija bakterii! Przy tym udowodniono, że wydajność rozkładu spada tylko o kilka procent. Aby zachować wydajność, zalecane jest dosypanie trochę większej ilości bakterii do przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu wszystko powinno być w porządku.

Nie ma specjalnych zmiękczaczy wody dedykowanych przydomowym oczyszczalniom ścieków. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się jednak produkty bardziej ekonomiczne i wydajne – takie, które zużywają niewielkie ilości soli i mają skrócony proces regeneracji. Dobrym przykładem jest seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS, jednak wybór pozostawiam już Pani.